כ"ז אייר התשפ"א, 09/05/2021

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

הוגשמה משאלה של חולה סרטן מנהריה

הגשימו ליוסף חיים שלמה את המשאלה להיות בכותל ולהניח תפילין. צילום: דוברות כללית
Tuesday April 20, 2021

הגשמת חלום לפני סוף הדרך. צוות כללית הגשים את חלומו של יוסף חיים שלמה, חולה סרטן בן 74 מנהריה, לבקר פעם אחרונה בכותל המערבי בירושלים. 

חיים שלמה חולה במחלה קשה ומטופל במסגרת הוספיס בית של היחידה להמשך טיפול בכללית, המאפשרת לחולים להמשיך ולשהות בביתם עם טיפול צמוד וזמין מסביב לשעון.

בנוסף על המחלה, מתמודדים חיים שלמה ואישתו פאני, שהייתה שנים רבות אחות אחראית בבית חולים, עם השכול, לאחר שלפני 19 שנים נרצחה בתם נועה שלמה, לוחמת מג”ב, בפיגוע התאבדות בצומת יגור. 

צוות היחידה להמשך טיפול בנהריה, הגשים משאלה למטופל ההוספיס יוסף חיים שלמה, להיות בכותל. צילום: דוברות כללית

בין המטופלים ובני משפחתם לבין הצוות המטפל בהוספיס בית, נוצר קשר אישי עמוק, החורג הרבה מעבר למתן טיפול רפואי. כחלק מהליווי מברר הצוות עם המטופלים, האם יש להם חלום או משאלה שהיו רוצים להגשים. כך עלה בשיחה שניהל יובל פונימונסקי, אח במרפאת כללית נהריה יוספטל ובצוות ההוספיס בית, שמטפל ביוסף, כי הוא חולם לראות פעם נוספת את הכותל המערבי, להתפלל ולהטמין פתק. יובל החל לפעול נמרצות להגשמת החלום עבור המטופל שלו, יצר קשר עם צוות “קשת המשאלות”, שנרתם כתמיד וברצון להגשמת רצונותיהם של החולים וכן עם יחידת מג”ב, בה שירתה נועה ז”ל. 

בהיערכות משותפת נמצאו הפיתרונות הלוגיסטיים ובני המשפחה עלו לירושלים באמבולנס מטעם א.ד. אמבולנס, בו נהג בהתנדבות שלומי עוזיאל, כשאת יוסף מלווה האח מכללית. באישור מיוחד שהוסדר עבורם, התאפשר לאמבולנס להגיע ממש עד לרחבת הכותל, שם קיבל את פניהם צוות מג”ב מהיחידה בה שירתה הבת, עם דגלי היחידה. החיילים עטפו את יוסי באהבה מרגע בואו לכותל ועד עזיבתו, והעניקו ליוסף את כיפת מג”ב. 

רב הכותל שלח נציגה, שליוותה אותם לכל אורך הביקור ואף העניקה ליוסף ספר תהילים עם הקדשה אישית מרב הכותל.

יוסף הנרגש הגשים  חלום, התעטף בטלית, הניח תפילין, התפלל ונישק את הכותל.

יוסף ובני משפחתו היו נרגשים מאד מההתגייסות של כולם למטרה אחת, מימוש משאלה של אדם חולה ורצון להעניק לו ולמשפחתו רגעים של נחת בתוך כל ההתמודדות הקשה. יובל, שכבר זכה להגשים משאלות ללא מעט מטופלים שלו ורגיל לפגוש חולים במצבים קשים, מספר שהיה זה בעבורו אירוע מרגש במיוחד, אשר שילב הגשמת חלום והענקת כבוד למשפחה שכולה, בעיקר בשל הסמיכות ליום הזיכרון ויום העצמאות. ימים מספר לאחר מכן, ביקשו בני המשפחה, שיובל יתלווה אליהם גם לטכס האזכרה לבתם בבית העלמין בנהריה.

“העבודה בהוספיס בית תובענית מאד גם מהבחינה הרגשית, אך רגעים שכאלה שווים את הכל”, סיכם יובל מכללית את החוויה.

בהוספיס בית של כללית מטופלים בכל רגע נתון כ-150-190 אנשים שזוכים לקבל טיפול בביתם בשלב האחרון של חייהם, במקום לשהות במסגרת מוסדית, כשהדגש הוא רפואה פליאטיבית, שבמרכזה הקלה על הסבל למטופל ושיפור איכות חייו ככל שניתן. שירות ייחודי זה ניתן על ידי צוות רב מקצועי של כללית, הכולל רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים ואנשי מקצועות הבריאות, בהתאם לצורך, בזמינות 24/7 למטופל ולמשפחתו.

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
הירשמו לניוזלטר היומי שלנו והישארו מעודכנים בכל החדשות החמות

מכל מקום בארץ ובעולם, במחשב, בטאבלט ובסמרטפון. חינם אין כסף