ט' ניסן התשפ"ד, 17/04/2024

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

3 מיליארד שקלים יושקעו בהארכת כביש 6 צפונה

3 מיליארד שקלים יושקעו בכביש 6 צפונה. התנועה מהקריות לעכו, נהריה וכרמיאל, תקוצץ בחצי מהזמן. בתמונה: מחלף אעיבלין. הדמייה: ינון יעוץ תכנון ומחקר
Wednesday March 27, 2024

במהירות שיא מהקריות לנהריה: הממשלה אישרה את תוכניות המתאר הארציות להארכת כביש 6 צפונה, ממחלף סומך ועד לבית העמק. הכביש החדש, שאותו מקדם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, באמצעות חברת חוצה ישראל, בעלות של כ-3 מיליארד שקלים, יחבר את יישובי הצפון למרכז הארץ ויפחית משמעותית את גודשי התנועה בצפון.

הארכת כביש 6 צפונה, היא אחד הפרויקטים המקודמים לחיזוק הפריפריה וחיבורה למרכז. התוכניות שאושרו בממשלה (תמ”א 31/א/8, תמ”א 31/א/1/9) מאפשרות לחברת חוצה ישראל, להתחיל את העבודות כבר בשנה הבאה. פתיחת הכביש מתוכננת לשנת 2028.

הארכת כביש 6 לכיוון צפון, כוללת סלילת כ-22 קילומטרים של כביש דו-מסלולי תלת-נתיבי, ממחלף סומך ועד לבית העמק, והקמת שלושה מחלפים חדשים (אעבלין, מכר ובית העמק). כמו כן תישמר רצועה למסילת ברזל עתידית. הפרויקט יבוצע במתכונת BOT, שבה היזם מממן, מתכנן, בונה ומפעיל את הפרויקט לתקופה קצובה.

הפרויקט ישפר את החיבור בין אזור הצפון למרכז הארץ, יקצר משמעותית את זמני הנסיעה ויאפשר חיבור נוח לנהריה, עכו וכרמיאל, וכן לאזור הקריות ולכיוון דרום. הכביש צפוי להפחית משמעותית את הגודש בכבישים המרכזיים 70 ו-4, וכביש 22 בחלקו הצפוני, וכן לסייע להפיכתו של כביש 4 לציר המשמש בעיקר תחבורה ציבורית. על פי בדיקות שנערכו על ידי חוצה ישראל, לאחר סיום הפרויקט, מהירות הנסיעה בשעות השיא בבוקר צפויה לגדול פי שתיים ואף יותר.

עבודות ההקמה יגדילו את היקף התעסוקה בצפון ויוסיפו אלפי משרות חדשות במהלך שנות העבודה. כמו כן, צפוי כי הארכת הכביש תעודד צמיחה של יישובי הצפון כמרכזי תעסוקה אטרקטיביים, כפי שקרה בעבר עם הגעת כביש 6 ליקנעם ולקריית גת.

מנכ”ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן: “דברים קורים מהר במשרד התחבורה. לאחרונה, פרסמנו את מסמכי המיון המוקדם, ולפני מספר ימים אישרנו בממשלה את תוכניות המתאר, הכל במטרה להשלים את הכביש תוך ארבע שנים מהיום. כל זה קורה במסגרת מחויבותנו העמוקה לפיתוח הפריפריה וחיבורה למרכז הארץ. נמשיך לקצר תהליכים ולהאיץ את פיתוחה של מדינת ישראל, מצפונה ועד דרומה”.

מנכ״ל חוצה ישראל, דן שנבך: ״שלב נוסף בפרויקט הלאומי המשמעותי, הארכת כביש 6, שיחבר את הצפון למרכז הארץ. כביש 6 הינו עורק תחבורתי ראשי במדינת ישראל, והארכתו תהווה מנוף כלכלי תעסוקתי אזורי וכן תביא להפחתה משמעותית בגודשי התנועה, על ידי חיבור תחבורתי רצוף ויעיל”.

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments