ט"ו סיון התשפ"ד, 21/06/2024

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

זהירות, “תסמונת אדיסון”

רופא כללית גילה במהלך ביקור מקרי, כי מטופל קשיש פיתח תסמונת ייחודית, עקב הפסקה פתאומית של נטילת סטרואידים

ד"ר נאסר: סיום הדרגתי לטיפול
Monday August 5, 2019
אורגד עמר

ד”ר נדים נאסר, מומחה ברפואת ילדים במרפאת כללית, שביקר אצל  קרוב משפחה, קשיש בן 88, המוכר לו כאדם פעיל ועירני, גילה שהוא סובל מזה מספר ימים מעייפות בולטת, שהלכה והתגברה עד כדי תסמינים כישנוניות, כאב בטן ולחץ בחזה. עד מהרה התברר, כי הגבר פנה לנוירולוג פרטי, שהמליץ לו על נטילת סטרואידים בשם “פרדניזון”, במינון של 40 מ”ג ביממה, למשך חודש. המטופל לא היה ער להנחיה שקיבל, שלא להפסיק את נטילת התרופה באופן חד פעמי, אלא בהדרגה, וכשסיים את המנה שנרשמה לו, הפסיק ליטול את הכדור. כאשר ד”ר נאסר שמע על כך, התעורר אצלו החשד, כי הוא סובל מ”תסמונת אדיסון”, שהינה תגובה חריפה להפסקה פתאומית של נטילת סטרואידים. בהתייעצות עם הרופא המטפל, סוכם להתחיל מיד בנטילת “פרדניזון”, ואז לבצע הפחתה הדרגתית במינון, עד הפסקתו. השיפור נצפה כבר לאחר שלוש שעות ממתן המנה הראשונה, והמטופל חזר לתפקד כבעבר.
ד”ר נאסר הדגיש, כי במקרה של טיפול בסטרואידים, במיוחד כאשר מדובר בקשישים, נדרשת הקפדה יתרה מצד הצוות הרפואי והרוקחים, ועליהם להזהיר את המטופל ומשפחתו, כי אין להפסיק טיפול זה ללא התייעצות עם הרופא, וכי רק הוא יכול להורות על סיום הטיפול בצורה הדרגתית.

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments