י"ד ניסן התשפ"ד, 22/04/2024

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

ח”כ עופר שלח: הזיהום הסביבתי במפרץ חיפה הוא “פצצת זמן”

"פצצת זמן". ח"כ עופר שלח. צילום: "יש עתיד"
Tuesday June 23, 2020

הוועדה לענייני ביקורת המדינה, דנה השבוע בנושא זיהום האוויר במפרץ חיפה, בעקבות דו”ח מבקר המדינה בנושא מלפני שנה.

יו”ר הוועדה, ח”כ עפר שלח: “פצצת הזמן הזאת לא מחכה לאף אחד. התחלואה עולה על הממוצע הארצי, הסכנה הביטחונית גוברת, התשתיות מתיישנות, לחלק מהמפעלים אין עתיד של ממש. אבל למרות שעבור מאות אלפי בני אדם זהו הנושא החשוב ביותר, הממשלה לא מחליטה ולא מבצעת כלום כבר יותר מעשור. לא היה בדיון פקיד ממשלתי אחד, שלא חשב שחייבים פעולה עכשיו. לא היה מי שחלק על הנתונים, על המשמעות, על הסכנה. כולם אמרו ש”חייבים להחליט”. כבר יותר מעשור שהפקידים והשרים מתחלפים, ויש קבוע אחד, ראש הממשלה. אבל אותו זה לא מעניין”.  

יובל חיו, מנהל חטיבה במשרד מבקר המדינה, הציג את הדברים העיקרים שפורסמו מהדו”ח, ואמר: “יש חשיבות רבה לפיקוח בגלל ריכוז האוכלוסייה הרב באיזור המזוהם. מדובר במיפגע משמעותי, ולפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, כ-13.6 מיליארד שקלים אלו התוצאות הישירות של הנזקים הבריאותיים מזיהום אויר בישראל, מתוכם כ-4 מיליארד הם במפרץ חיפה בלבד. מדובר במיקבץ דו”חות כמיכל האמוניה, היקף התחלואה והתיכנונים. ללא ראיה כוללת של תיכנון, פיתוח, מחקרים רפואיים ותעסוקה, לא ניתן להגיע לתוצאה מיטבית. ניכרת חולשה ממשלתית מול בעלי המפעלים ושימוש חלקי בחוק הקיים”.

ראש עיריית חיפה, עינת קליש-רותם, הצביעה בדיון על ניהול מספר הליכים משפטיים ופיקוח בהליכי בניה ורישוי עסקים למפעלים במפרץ חיפה, כמו בתי הזיקוק ומפעלים מזהמים.

האדריכלית שירה גורלי-הוכרברג, נציגת עיריית חיפה, הכחישה שישנה עליה בנתוני תחלואה וסיפרה על פעולות העירייה לקדם תכניות במפרץ. שרית גולן-שטיינברג, יו”ר איגוד הערים להגנת הסביבה חיפה, הצביעה על חולשת הפיקוח הממשלתי על מפעלים מזהמים, והצורך לחזק פיקוח זה, הן בתחום הסמכויות והן בפיתוח טכנולוגיות חילופיות.

לדברי ד”ר איזבלה קרקיס, מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות, “דו”ח תקופתי שנערך בעניין זיהומים ותחלואה, המקיף נתונים עד שנת 2016, אישר בצורה ברורה על שיעור גבוה במפרץ חיפה של תחלואת סרטן מאשר באזורים אחרים בארץ”. 

אורי דביר, רכז מינהל התיכנון והגנת הסביבה באגף התקציבים: “מתגבשת בימים אלו התייחסות ממשלתית לתיכנון מחודש של המפרץ”.

נציג התאחדות התעשיינים, ד”ר אלי אברמוב, הדגיש כי הסטנדרטים של המפעלים במפרץ חיפה זהים לכל אלו הנתונים בערים הגדולות ביותר באירופה. “התעשייה הורידה בעשרות רבות של אחוזים את פליטת המזהמים, ואילו מזהמים רבים ומשמעותיים הם התחבורה הימית והיבשתית. הוא הביא כדוגמה את תקופת הקורונה, בה הושבתה תחבורה זו ואילו המפעלים המשיכו לעבוד וכמות הזיהום באיזור ירדה ביותר מ-50%. 

עוז כ”ץ, מנהל מינהל התעשיות במשרד הכלכלה, הדגיש בדיון את המחסור ביציבות, דבר שגורם לנזק משמעותי למיגזר העיסקי. “מדובר במפעלים המעסיקים באופן ישיר 10,000 איש ובצורה עקיפה 20,000 איש”. 

שולמית נזר, סמנכ”לית התעשיות במשרד להגנת הסביבה, סיפרה על פיקוח הדוק של המשרד על המפעלים ב-11 השנים האחרונות, כולל תכנית מפורטת עם יעדים כמותיים של 48% הפחתת המזהמים העיקריים. לדבריה, מערכות הניטור של המשרד, הן המתקדמות ביותר במערב, ומהם עולה ירידה של 80% מהזיהומים העיקריים, והנתונים שקופים לציבור בישומון ידידותי ובאתר המשרד. בשנים אלו הופחתו מזהמים במשקל כולל של 1100 טון.

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments