כ"ג כסלו התשפ"ד, 06/12/2023

יחסים וזוגיות

אין לי זיקפה ואני מרגיש כישלון

על הפרק 2 סוגיות: כיצד גבר בן 28 יכול לטפל בבעיית זיקפה, המונעת ממנו קיום יחסים? ואיך יכולה אישה כבדת משקל להתגבר במיטה על תחושת הדחייה העצמית?
היעדר זיקפה בגיל 28
יש לי חשק מיני, המתבטא בפנטזיות על נשים, אני נהנה לאונן ומגיע לסיפוק מיני. לעומת זאת, כאשר אני עם בת זוגי במיטה, איני מצליח להגיע לזיקפה. כגבר בן 28, ברור לי שיש כאן משהו לא תקין. חשוב לי להדגיש, שגם עם שתי חברותיי הקודמות, היתה לי בעייה דומה. הקשר עם בת זוגי טוב, ואיני רוצה לוותר עליו. אני חש כישלון ורוצה להיפטר מהבעייה. מה עליי לעשות?
תשובה
חוסר זיקפה בזמן קיום יחסי מין הינו דבר נפוץ, שאינו הופך אותך ל״כישלון״, אלא לאדם עם קושי, שאפשר להתגבר עליו. בעייה זו משפיעה על הביטחון העצמי שלך, על איכות החיים ועל הזוגיות שאתה חושש לאבד. ראשית, חשוב לבדוק אם יש סיבה פיזיולוגית להיעדר הזיקפה (בעייה בכלי הדם, שימוש באלכוהול או סמים, עודף משמעותי במשקל). יחד עם זאת, המידע שמסרת על הנאה ושפיכה תקינה באוננות, מוביל לכיוון הפסיכולוגי של חרדה. באופן כללי, סיבות פיזיות ורפואיות שכיחות יותר בקרב גברים מבוגרים, ואילו סיבות נפשיות, כגון חרדה ודיכאון, נפוצות יותר בקרב צעירים.
‎החיים המודרניים מקשים על הגברים. אם בעבר הם היו יכולים להתמקד רק בהנאה שלהם, הרי שהנורמות היום הינן מלחיצות מאוד, ועליהם לקחת בחשבון גם את הנאת האישה. על כך נוספת הדרישה המלחיצה לפרנס את המשפחה, כמו גם דברים נוספים. הסיבות להיעדר הזיקפה אצלך, יכולות לנבוע מחרדת ביצוע, שגורמת ל״רגליים קרות״. אין ספק, שהכישלונות שחווית עם שתי בנות זוגך בעבר, הגבירו את חרדותיך.
‎אני ממליצה לך ולבת זוגך לפנות לטיפול זוגי מיני, שהינו ספציפי לבעייה ממנה אתה סובל, המשלב טיפול ריגשי בחרדה עם טכניקות ספציפיות של טיפול מיני, כגון דימיון מודרך, “הקשבה״ לפין (בניגוד למוח, איבר המין לעולם אינו משקר), אימוץ סיגנון חיים מותאם, כגון יוגה להפחתת סטרס, וניתוץ מיתוסים, כמו: “אסור לגבר לסרב, הוא רוצה ויכול תמיד״. סיכויי ההצלחה בטיפולים מסוג זה נחשבים לגבוהים ביותר.
הקשר שבין שומן ומין
אני סובלת מאכילת יתר. בעבר המשקל שלי היה 115 ק״ג, ולאחר שעברתי ניתוח לקיצור קיבה, ירדתי ל-83 ק״ג. למרות הניתוח, אני עדיין נראית כבדת משקל, מסורבלת וחשה דוחה. בן הזוג שלי מנסה לנחם אותי ולהראות לי את צדדיי החזקים, כמו חריצות, אינטליגנציה והצלחה בעבודה. יחד עם זאת, איני מתנחמת או חשה עידוד מדבריו. כאישה אני חשה בלתי נחשקת, וגם הירידה במשקל לא העלתה את הדימוי העצמי שלי. אני מתביישת לחשוף את גופי בפני בן זוגי, ומרגישה צורך להימנע מאינטימיות, בשל בושה ותחושת אי נוחות. מה את מציעה לי לעשות?
תשובה
אני מציעה לך לעבור טיפול פרטני, בו ניתן יהיה לגלות מהן הסיבות של אכילת היתר. האם, לדוגמא, גדלת בבית בו, במקום חום ואהבה, העניקו לך מזון לשם “סתימת פיות״? האם עברת טראומה נפשית, פיזית או מינית, שגרמה לאכילת היתר? ואולי הינך סובלת מחרדות ודיכאון, שבאות לידי ביטוי בדפוס התנהגותי של אכילת יתר? לרוב מצביעה הבעיה הריגשית של אכילת היתר, על “חור שחור״, אותו את חשה צורך למלא באופן לא מודע ע״י מזון. כמובן שאין החור מתמלא, אלא להיפך, אכילת היתר גורמת להשמנה, וזו מגבירה את חוויית הדימוי העצמי הפגום. ההשמנה גורמת לך להתבייש בגופך ולהסתיר אותו, כמו גם להימנע ממין. בטיפול טוב ניתן לזהות את מקור הבעיות, לעבד את חוויותיך ולהכיל אותן.

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

הרשם
שלח הודעה אודות
1 Comment
הכי הרבה הצבעות
החדשות ביותר הישנות ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
isabella
2 שנים

נפגעתי ושבורת לב כאשר קרתה בעיה גדולה מאוד ביני לבין בעלי לפני שבעה חודשים בנישואיי. כל כך נורא שהוא לקח את התיק לבית המשפט לגירושין. הוא אמר שהוא לעולם לא רוצה להישאר איתי שוב ושהוא כבר לא אוהב אותי. אז הוא ארז מהבית וגרם לי ולילדי לעבור כאבים עזים. ניסיתי בכל האמצעים האפשריים להחזיר אותו, אחרי הרבה תחנונים, אך ללא הועיל. והוא אישר שקיבל החלטה ולא רצה לראות אותי שוב. אז ערב אחד, בדרכי חזרה מהעבודה, פגשתי את חברתי הוותיקה שחיפשה את בעלי. אז הסברתי לו הכל, אז הוא אמר לי שהדרך היחידה שבה אוכל להחזיר את בעלי היא לבקר… קרא עוד »