י"ג אייר התשפ"ד, 21/05/2024

מאזני צדק

אדם שעבר ״התעללות״ מצד סטנדאפיסט לא זכאי לפיצוי

על הפרק 2 סוגיות: מה ניתן לעשות כאשר אמן “יורד״ לחייו של אחד הצופים, שזוכה ללעג מהקהל? והאם ניתן להתלונן במשטרה נגד נער המפעיל את אזעקת הרכב של שכניו?
בדיחות מביכות
באמצע חודש מאי, חגג בעלי 50 שנה. לפני מסיבת ההפתעה שערכנו לו, יצאנו לבלות במופע סטנד אפ של אמן ידוע המופיע בקביעות בטלוויזיה. כיוון שישבנו בשורה השלישית עם חברים, היינו קרובים לבמה והדבר היה בעוכרינו. הסטנדאפיסט ירד על בעלי, וסיפר בדיחות על צורתו ועל חיי המין שלנו, לקול צחוק הקהל. בעלי, שהינו אדם מוכר בקריות מתחום מוצרי החשמל, לקח ללב את הבדיחות עליו ועכשיו הוא שוקל לתבוע את הסטנדאפיסט. האם יש לו סיכוי? יש לנו כעדים את החברים שבאו איתנו ואולם מלא.
תשובה
כאשר אדם מוזג מים רותחים לכוס תה, עליו לקחת בחשבון, שאם ישפוך את המים בטעות על גופו, הוא עלול לקבל כווייה. זו צריכה להיות נקודת המבט של אדם המגיע למופע של אמן סטנדאפ. מי שמגיע למופע כזה, ואף יושב באחת השורות הראשונות, צריך לקחת בחשבון, שהוא עלול להיתפס כ״קורבן״ ע״י האמן, שיירד לחייו ולחיי האדם שיושב לצידו. בתי המשפט אינם מזדרזים לתת פיצויים למי שמגיע למופע, אשר תוכנו הינו צחוק ובדיחות הדעת, כך שקשה להאמין שבעלך יזכה בפיצוי כלשהו. במקרה זה, מרבית הסיכויים, שהאמן יאמר להגנתו, שההלצות שלו נאמרו מתום לב, וכי כל הדברים שאמר, כולל על חיי המין שלכם, נאמרו ממוחו הקודח בלבד.
אזעקה במחלוקת
אני מתגורר בבניין רב קומות עם 64 דיירים. לפני כשנה עברה להתגורר בשכנות לידי, משפחה חדשה אשר הרעישה לאורך כל שעות היום, ומאז היחסים בינינו קרירים בלשון המעטה. במהלך החודש האחרון הופעלה אזעקת המכונית שבבעלותי מספר פעמים בשעות המאוחרות של הלילה. בתחילה חשבתי, כי מדובר בתקלה כלשהי, אך במוסך נאמר לי שמערכת האזעקה תקינה לחלוטין וכנראה שמישהו מפעיל אותה בכוונה ע״י ניענוע המכונית. חשדתי בשכנה כי היא זו שעומדת מאחורי מעשה הזדון, וכשפניתי אליה, היא הכחישה בתוקף את טענותיי. המקרים נמשכו וכל פעם נאלצתי לקום משנתי ולהפסיק את האזעקה. בעקבות זאת, ערכנו אישתי ואנוכי במשך שבוע ימים תורנות בלילה והצלחנו לתפוס על חם את בנם של שכניי ה"טובים", כשהוא חוזר מבילוי עם חבריו ולפני עלייתו הביתה, הוא ניענע בחוזקה את מכסה המנוע, עד שהאזעקה החלה לפעול. מיד צילצלנו למשטרה, אך היומנאי דרש מאיתנו לבוא למחרת בבוקר ולהגיש תלונה במשטרה. האם אין כאן זילזול באזרח? האם ניתן להתלונן נגד המשטרה? ומהן האפשרויות שלי כנגד בנם של שכניי, אשר מירר לנו את החיים?
תשובה
לו שכנך היה נתפס “על חם״ ע״י השוטרים, בעת שהוא מנענע את הרכב, והם היו מונעים ממנו להמשיך ולעשות זאת, היתה בכך הצדקה להגעתם למקום. אלא שציינת, כי מיד לאחר מכן עזבו הנערים. במצב כזה היו השוטרים אמורים לחפש את אותם נערים בבתיהם. מכיוון שכך, המשטרה פעלה בצורה נכונה כאשר ביקשה ממך להגיע לתחנה, כדי שתוכל למסור עדות על מה שקרה.
אני מציע לך לרשום את השעות בהן הנער הטריד אתכם באמצעות הפעלת האזעקה בצורה מכוונת, ולציין זאת בפרוטרוט בפני המשטרה, בעת הגשת התלונה. אם המעשים יחזרו על עצמם, תשתדל להקליט את האזעקה ולצלם את המציקים. כך תהיה לך עדות והוכחה ברורה לגביי זהותם של המטרידים, והם לא יוכלו להכחיש את מעשיהם.

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments