ה' אייר התשפ"א, 17/04/2021

מאזני צדק

בעל עסק יכול להתקין מצלמות נסתרות במקום העבודה

על הפרק הפעם 2 סוגיות: האם עובדים יכולים לפעול נגד ה״בוס״, שיום אחד מתקין מצלמות בכל מקום אפשרי? ומהו הגיל בו גברים ונשים יכולים לפרוש לגימלאות?
מצלמות נסתרות
בתי עובדת במקום גדול, בו החליט ה״בוס״ להתקין מצלמות במספר מקומות בולטים לעין, וכך הוא שולט למעשה על עבודתם של העובדים. יש לציין, כי המצלמות אינן מוסתרות והן משדרות תמונות בכל רגע נתון. כשנשאל ה״בוס״ מדוע המצלמות פועלות, הוא השיב כי המטרה היא למנוע גניבה, ונדליזם ואלימות. שאלתי היא: האם מותר ל״בוס״ להתקין מצלמות בשעות העבודה? האם אין כאן מציצנות? ואם מדובר בגניבות, אלימות וונדליזם, הרי מדובר בשעות הלילה המאוחרות, ולא בשעות העבודה השיגרתיות, כשהמקום הומה אדם. האם זה חוקי? (אבקשכם לא לפרסם את שמי, כדי שבתי לא תיפגע במקום עבודתה).
תשובה
התחושה הלא נוחה של בתך, הינה דבר הגיוני בהחלט. באופן טבעי, עובד רוצה שיאמינו בו, יסמכו עליו ושמצלמת ה״אח הגדול״ של ה״בוס״, לא תבלוש אחר כל מעשיו. יחד עם זאת, ניתן להבין, שה״בוס״ חושש מתופעות כמו וונדליזם ואלימות, הגורמות נזקים קשים לעסק שלו, רוצה לשמור על רכושו ומעוניין לפקח על כל מי שנכנס למקום העבודה ויוצא ממנו.
חשוב שהעובדים יידעו היכן מוצבות המצלמות, ויש לוודא כי מצלמות אינן מותקנות במקומות כמו שירותים או מקלחת, מכיוון שאז זו תהיה חדירה לא מוצדקת לפרטיות העובדים. בהנחה שצינעת הפרט של העובדים נשמרת, זכותו של בעל העסק לדאוג לשלמות רכושו ולבטיחות עובדיו, כדי שמי שינסה לעשות פעולה בלתי חוקית יצולם בעת מעשה, ולא יוכל לחמוק מהמקום מבלי שניתן יהיה לאתר אותו לאחר מכן.
גיל הפנסיה האמיתי
בשנים האחרונות השתנה חוק הפנסיה ובכל מקום מתייחסים לגיל הפנסיה בתאריך שונה. כך בעירייה, בביטוח לאומי, באגד וכו׳. אבקשכם להשיב לי מהו גיל הפנסיה לגבר? מהו גיל הפנסיה לאישה? ומה מקנה תעודת תושב וותיק?
תשובה
במהלך השנים היו ניסיונות שונים לבצע חקיקה בנושא קביעת גיל הפרישה לפנסיה. הסיבה העיקרית לכך הינה, שתוחלת החיים מתארכת הן אצל האישה והן אצל הגבר. היתה אפילו הצעה, שבינתיים אינה מיושמת, לפיה גיל הפרישה לגבר יעלה מגיל 67 ל-70.
נכון להיום, גיל הפרישה לנשים הינו 62, אם כי נקבע, כי עבור נשים שנולדו מאוגוסט 55׳ ואילך, גיל הפרישה יעלה בהדרגה לגיל 64, אלא אם כן יוחלט אחרת עד ליום 31 ביולי 2017.
תעודת תושב ותיק מקנה לאישה מגיל 60 ולגבר מגיל 65, הטבות או הנחות שונות, כמו בנסיעה ברכבת או באוטובוס. בגיל 67 ניתן ליהנות גם מהנחה בבתי קולנוע, באתרים שונים ובמוזיאונים. לגביי תשלום הארנונה, אזרח וותיק יכול לזכות בהנחה עפ״י החלטת הרשות המקומית, ומומלץ לבדוק זאת במקום המגורים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
הירשמו לניוזלטר היומי שלנו והישארו מעודכנים בכל החדשות החמות

מכל מקום בארץ ובעולם, במחשב, בטאבלט ובסמרטפון. חינם אין כסף