כ"ג אב התשפ"א, 01/08/2021

מאזני צדק

ניתן לדרוש פיצוי כשהזמזם מצפצף בטעות בעת בדיקה

על הפרק 2 סוגיות: האם בני זוג, שעוכבו לבדיקה ע״י איש ביטחון בתום הקניות, בחשד לגניבה, רשאים לקבל פיצוי? וכיצד אפשר לוודא, שעו"ד אשר אצלו הופקד כסף בנאמנות, לא ייקח אותו ויברח?
בושה בנוכחות אנשים
הנני מורה מזה 21 שנים ואילו בעלי עובד בתפקיד מכובד במשרד ממשלתי. בשבוע שעבר יצאנו יחד לרכוש כמה דברים בקריון. בחנות אחת, בעלת רשת ארצית, רכשנו שני פריטים. שילמנו עליהם בקופה וכשעמדנו לצאת, החל לפתע הזמזם לצפצף. תוך שניות הגיע אלינו איש ביטחון וביקש שנתלווה אליו, כשמספר לא קטן של אנשים ליוו אותנו במבטיהם. הראיתי לאיש הביטחון את שובר התשלום בקופה, אך הוא דרש בנוכחות האנשים, שנתלווה אליו לתוך החנות. מהבושה מיהרנו פנימה, ולאחר בדיקה קצרה הודיע לנו איש הביטחון: “או.קיי. הכל בסדר, אתם משוחררים״. בלי התנצלות, בלי לצייד אותנו בפיצוי סימלי. האם ישנה דרך לתבוע את החנות, כדי ללמד אותם להתנהג ושלא יבזו אנשים אחרים?
תשובה
עפ״י טענותיך, ציפצוף הזמזם גרם לבעלך ולך בושה גדולה, מה עוד שלא זכיתם לקבל התנצלות, ובוודאי שלא פיצוי. ראשית, חשוב לציין, כי איש הביטחון עשה את עבודתו כהלכה, והיה עליכם להסכים לבקשתו להיבדק במקום בו רצה לעשות זאת. ברגע שסירבתם לעשות זאת, התקבצו בסמוך אליכם עוד ועוד אנשים, שהגבירו את תחושת הבושה.
בפסקי דין רבים שהיו בנושא זה, לא קיבלו בתי דין לתביעות קטנות את טענות התובע על כך שהושפלו, ללא קשר לשאלה אם הוויכוח עם איש הביטחון היה בתוך החנות או בחדר צדדי. סביר להניח, שאיש הביטחון יאמר, כי לא עשה דבר שאינו חוקי, וכי כלל לא האשים את התובעים בגניבה, אלא בסך הכל ביקש לבדוק מדוע הזמזם ציפצף.
אם יש דבר שמפריע כאן, הוא סוגיית ציפצוף הזמזם, שעלול לגרום בושה לאנשים ישרי דרך. ככל הנראה, הזמזם ציפצף בשל טעות, ובהחלט יש מישהו שאחראי לטעות הזו. במילים אחרות, לעיתים כדאי לדעת את מי “להאשים״, כדי להוכיח את היותך “צודק״, ואם אתם חשים, שמגיעים לכם התנצלות ופיצוי כספי, עליכם לפנות לאחראי הישיר לנזק, שהינו בעל הרשת. להערכתי, במקרה הנוכחי, פנייה נכונה אל בעל הרשת, עשויה להניב התנצלות, ואולי אף פיצוי.
נאמן שאינו נאמן
לפני כחודשיים מכרתי את דירתי. פניתי לעורך דין העוסק בתחום, אותו לא הכרתי קודם. בינתיים קראתי כתבות בעיתונים על עורכי דין, ששילשלו כספים, אשר הופקדו אצלם בנאמנות, ומכיוון שהסתבכו כלכלית, לא היססו ולקחו את כספיהם של לקוחות שסמכו עליהם, כדי לשלם את חובותיהם. אישתי ואני נלחצנו מאוד, מכיוון שהשארנו סכום כסף גדול לעורך הדין, כדי שישמש נאמן על הכספים, עד שנקבל את כל האישורים מהעירייה בגין מס שבח ומקק"ל. אם עורך הדין ייקח את הכסף, אשאר ללא דירה וללא הכסף. מה עליי לעשות?
תשובה
אני מבין את הלחץ בו אתה נמצא. עפ"י המצב אותו אתה מתאר, אם הנאמן לא יקפיד לשמור על הכסף, אתה עלול לאבד גם את ביתך וגם את התמורה ממנו. אכן היו בעבר מקרים לא מעטים, בהם עורכי דין לא עמדו בפיתוי ושילשלו לכיסם כספי נאמנות, אולם גם נעשו עשרות אלפי עיסקאות בארץ, בהם עורכי דין שימשו נאמנים על סכומים של מיליוני ואף מיליארדי שקלים, ונהגו בצורה אמינה ומסורה. באופן טבעי, אנו קוראים באמצעי התקשורת על המקרים החריגים, ולא על אלו הרגילים.
עצתי לך היא, שתקרא פירסומים שונים על אותו עורך דין, ואם לא תמצא נגדו דבר, זה בהחלט עשוי להרגיע אותך. יחד עם זאת, כדי שאישתך ואתה תוכלו "לישון בשקט", אני ממליץ לך לגשש לגביי עורך דין שאתה בכל זאת מכיר וסומך. אם תמצא אחד כזה, נסה לבדוק אם יסכים תמורת סכום סביר, להצטרף מטעמך לעורך הדין הנאמן של הדירה, וכך תוכל להיות רגוע ולצפות שהאינטרסים שלך יישמרו בצורה הטובה ביותר.

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
הירשמו לניוזלטר היומי שלנו והישארו מעודכנים בכל החדשות החמות

מכל מקום בארץ ובעולם, במחשב, בטאבלט ובסמרטפון. חינם אין כסף