ט"ו תשרי התשפ"ב, 21/09/2021

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

מרקוביץ: “הבריחה מכלא גלבוע זה אידיוטיזם ברמת על”

השילטון הנוכחי טוען שהוא בא לשנות, אז בבקשה, ממתינים לראות שינוי. יוסי מרקוביץ, המשנה לראש עיריית קרית מוצקין
Tuesday September 14, 2021

ארבעה מתוך ששת הנמלטים מכלא גלבוע, נתפסו ונכלאו מחדש, אבל הדי המחדל הקשה, שאיפשר את בריחתם, עדיין מעוררים תגובות קשות בקרב הציבור. שבוע לאחר הבריחה, המשנה לראש עיריית קרית מוצקין, יוסי מרקוביץ, מתקשה להבין איך דבר כזה קרה: “קשה לקלוט איך בונים כלא על כלונסאות, שמתחתיהם אפשר לעבור בלי כל בעייה. תוכניות הכלא פורסמו ברשת ולאסירים יש גישה לאינטרנט, כדי שיידעו בדיוק מהיכן לפרוץ החוצה. אני מתקשה למצוא מילה מתאימה למחדל הזה, זה אידיוטיזם ברמת על. רשלנות פושעת”.

מה אתה אומר על תנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים?

התיאורים על מה שקורה בבתי הכלא נוראיים. סוהרות עוברות הטרדה מינית בלתי פוסקת בידיעת המפקדים, כדי לשמור על שקט. זה דבר בלתי אפשרי. אני אומר חד משמעית: יש אמנת ג’נבה, שבה כתוב מה מגיע לאסירים. צריך לתת להם בדיוק מה שרשום שם, לא טיפה מעבר, אבל גם לא טיפה פחות, למרות שגלעד שליט, שהיה בשבי אצלם, לא בדיוק קיבל הזדמנות לשמור על קשר עם ההורים שלו. איפה נשמע שרוצחים, טרוריסטים עם יד על הידיים, חיים בתנאי בית מלון? מחליטים באיזה חדר לישון? עושים מה שרוצים? מי שואל אותכם בכלל? זה מצב שחייבים לשים לזה סוף.

מי אחראי למחדל? הממשלה הזו או הקודמת?

ברור שהמחדל הזה הולך שנים אחורה וברור שלשילטון הנוכחי אין חלק. אבל השילטון הנוכחי טוען שהוא בא לשנות, אז בבקשה, ממתינים לראות שינוי.

מה אתה אומר על התנהגות ערביי ישראל בפרשה?

יש הבדל בין התנהלות הציבור הערבי, לבין התנהלות נציגי הציבור הערבי בישראל. בעוד שהציבור גילה אזרחות ולא סייע לבורחים, מתוך אמונה שמקומם בכלא, נבחרי הציבור מיהרו לומר, שלא היה שיתוף פעולה שהביא לתפיסת המחבלים הבורחים. חלק מחברי הכנסת הערבים הם פשוט תומכי טרור וההתנהגות שלהם מחפירה, לעומת התנהגות הציבור הערבי שהייתה למופת. חבל שאלו הנציגים של הציבור הערבי בארץ. הם עוד מדברים שאנחנו מדינה גזענית. אני אומר, שחלק מתומכי הטרור הללו צריכים לשבת באותם תאים עם הטרוריסטים.

נושא לגמריי אחר, האם יש שוני בהתנהלות הרשות המקומית מול הקורונה בגל הנוכחי, לעומת גלים קודמים?

לא היה שינוי מהותי, העירייה עסקה באותם נושאים כמו בגלים הקודמים: הודעות אמת לציבור לגביי מצב התחלואה, אכיפת בנושא המסיכות ועידוד הציבור להתחסן ולהיבדק. הבעייה היא, שהרשויות לא קיבלו סמכויות בנושא הזה, מעבר למה שהיה בעבר.

אתה בעד לחייב אנשים להתחסן?

כבר אמרתי בעבר את דעתי, אני נגד כפייה, אני לא רוצה לחייב אף אחד שיעשה משהו בניגוד לרצונו. אבל אני גם לא מוכן, שאף אחד יסכן את הבריאות שלי ושל רוב הציבור, שכן התחסן. אי אפשר שמיעוט יגביל רוב. הזכות שלו לא להתחסן, לא גוברת על הזכות שלי, שלא להיות בסכנה. להיפך, הזכות שלי ושל רוב האנשים גוברת, יש לנו זכות, שאיש לא יסכן את הבריאות שלנו. כפי שטרוריסט לוקח בחשבון שיום אחד יגיע לכלא, כך גם בלתי מחוסן צריך לקחת בחשבון, שיום אחד לא ייתנו לו להיכנס לרבמ”ד או לקריון.

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
הירשמו לניוזלטר היומי שלנו והישארו מעודכנים בכל החדשות החמות

מכל מקום בארץ ובעולם, במחשב, בטאבלט ובסמרטפון. חינם אין כסף