ה' אייר התשפ"א, 17/04/2021

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

נפתחה מרפאת אי ספיקת לב ב”זבולון”

ישנם כיום מגוון טיפולים נרחב לחולים. ד"ר מחמוד אבו עקל. צילום: דוברות כללית
Thursday March 25, 2021

כללית הפעילה בקריית בריאות “זבולון” בקרית ביאליק, מרפאה ייעודית לטיפול בחולי אי ספיקת לב, במטרה למנוע הידרדרות במצבם ואישפוזים תכופים וחוזרים, על ידי מעטפת טיפול איכותית במסגרת מרפאה בקהילה.

אי ספיקת לב הינה תופעה שכיחה, שמופיעה בקרב כ-2% מהאוכלוסייה הכללית ומגיעה ל-10% בקרב אנשים בגילאי 70 ומעלה. הסיכוי של גבר או אישה בגיל 45 ואילך, לפתח אי ספיקת לב במהלך שארית חייהם, עומד על כ-33%.

מדובר במחלה כרונית, שמתפתחת, מחמירה ומאופיינת בתנודות בין יציבות קלינית להחמרה בסימפטומים וכל החמרה יכולה להביא לנזק נוסף לשריר הלב והתקדמות המחלה. מדובר במחלה מסכנת חיים, שהסובלים ממנה בעיקר בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, מגיעים לעיתים קרובות לאישפוזים חוזרים ב”דלת מסתובבת”, תוך פגיעה חמורה באיכות החיים. בכללית רואים חשיבות ביצירת כתובת איכותית וזמינה בקהילה, לשם איזון החולים וליווי צמוד, שימנע את האישפוזים הרבים שמאופיינים לקבוצת חולים זו ובכך לשפר את איכות ותוחלת חייהם. לשם כך, נפתחה בקרית בריאות זבולון, בניהולה של ד”ר דליה קסנר, מרפאה ייעודית לחולי אי ספיקת לב, שמטרתה זיהוי חולים עם אי ספיקת לב ומתן טיפול הולם.

המרפאה מנוהלת על ידי קרדיולוגים בכירים בכללית: ד”ר מחמוד אבו עקל, רכז שירות אי ספיקת לב של כללית במחוז, קרדיולוג בכיר בבי”ח “כרמל”, אשר משתלם באי ספיקת לב מתקדמת והשתלות לב בבית חולים “רבין” מקבוצת כללית, וד”ר מיכאל גבריאלי, מומחה בטיפול ביתר לחץ דם ריאתי, במרכזים הרפואיים “זבולון” ו”כרמל” ויחד עימם צוות סיעודי ומנהלי ייעודיים למחלקה. כמו כן כולל הצוות, שפועל בגישה כוללנית רב מקצועית, גם אנשי מקצועות הבריאות, כמו תזונאיות ועובדות סוציאליות וניתן טיפול בעירוי תוך ורידי בהתאם לצורך. מעטפת זו נועדה לתת את מירב הטיפול בקהילה, למנוע בכך החמרה במצב המטופלים ולחסוך מהם אישפוזים בבתי החולים. ההפנייה נעשית על ידי רופא המשפחה או קרדיולוג כללית, בהתאם לקריטריונים רפואיים.

ד”ר אבו עקל מסביר, כי אי ספיקת לב הינה תסמונת קלינית המאופיינת בסימפטומים טיפוסיים כגון קוצר נשימה, נפיחות ברגליים, עייפות וקושי בביצוע מאמצים, כתוצאה מפגיעה במבנה או תיפקוד הלב, שגורמת לירידה באספקת הדם לאיברי הגוף, או לעליה בלחצים במדורי הלב.

לתסמונת זו סיבות מרובות, בראשה עומדת מחלה של העורקים הכליליים קרי לאחר התקפת לב, מחלות מסתמיות והפרעות קצב הלב. כמו כן, מחלות דלקתיות למיניהן וגם נזק טוקסי מתרופות – בעיקר כימותרפיה.

ישנם כיום מגוון טיפולים נרחב לחולים אלה, הכולל טיפול תרופתי בכדורים, עירויים דרך הוריד וכן טיפול מכשירני הכולל קוצבים מיוחדים. במקרים מיוחדים החולים מופנים לטיפולים כירורגיים הכוללים השתלת לב מתורם או לב מלאכותי.

רונן נודלמן, מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: “אנו דואגים להנגיש למבוטחינו טיפול רפואי איכותי בקהילה, ברמה הגבוהה ביותר עם מומחים המשולבים עם בתי החולים באיזור. פתיחת המרפאה לאי ספיקת לב ב”זבולון”, שמצטרפת גם ליוזמה של ניידת לחולי אי ספיקת לב עד הבית, מהווה נדבך נוסף במגוון השירותים, שנועדו להגיע קרוב אל המטופל ולהפחית, ככל שניתן, אישפוזים”.

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
הירשמו לניוזלטר היומי שלנו והישארו מעודכנים בכל החדשות החמות

מכל מקום בארץ ובעולם, במחשב, בטאבלט ובסמרטפון. חינם אין כסף