ט"ז שבט התשפ"ב, 18/01/2022

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

רכב במיליון שקלים נהרס בתחומי הנמל

שברולט הקורבט נהרסה כליל בשטח הנמל. עו"ד אליס אברמוביץ'. צילום: שרון לוין
Monday January 10, 2022

ביש מזל: רכב יוקרה מסוג שברולט קורבט, נפרק בנמל אשדוד ועוד בטרם עזב את שטח הנמל, עלתה עליו משאית והרסה את הרכב לחלוטין. עכשיו תובע יבואן הרכב מרשות המיסים, להשיב לו את עלות המכס הכבדה אותה שילם, בטענה שלא נעשה ברכב כל שימוש.

עכשיו נשאלת השאלה, האם רכב יוקרה שיובא לארץ ונהרס כליל, עוד בטרם יצא את שערי הנמל, חייב במס קנייה? בסוגיה זו נדרש להכריע בימים אלה בית המשפט, במסגרת תביעה שהוגשה לאחרונה, באמצעות עו”ד אליס אברמוביץ’, נגד רשות המיסים.

התובע, יבואן זעיר בתחום ענף הרכב, ייבא ארצה רכב יוקרה מסוג ‘שברולט קורבט סטינגריי’, שעלותו מוערכת בארץ בכמיליון שקלים, אותו התכוון למכור לאחד מלקוחותיו. על פי התביעה, הרכב אוחסן במחסן ערובה בפיקוח המכס בנמל אשדוד, ועם שיחרורו שילם היבואן לרשות המיסים את כל מיסי הייבוא, לרבות מס הקנייה, בסך כ-205 אלף שקלים.

למרבה הצער, כך על פי התביעה, מיד לאחר שיחרור הרכב מפיקוח המכס, בזמן שהיבואן עצמו נוהג בו, וממש בשערי מחסן הערובה, עלתה משאית חולפת על הרכב ומחצה אותו לחלוטין. כתוצאה מהתאונה הקשה נגרמו ליבואן פגיעות רב מערכתיות, הוא הובהל לבית החולים ואושפז במחלקה לטיפול נמרץ, כשהוא מורדם ומונשם, עבר ניתוחים רבים ועוד צפוי להליך שיקום ממושך ומורכב.

בתביעה טוענת עו”ד אברמוביץ’, כי הרכב, שנהרס כליל, צפוי להישלח לגריטה או לייצוא לשם צימצום הנזק. לטענתה, מאחר שברכב לא נעשה כל שימוש, פנה היבואן לרשות המיסים בבקשה, להשיב לו את מס הקנייה, אלא שזו דחתה את בקשתו על הסף.

“לאור העובדה, כי התאונה שהביאה לאובדן כליל של הרכב, אירעה מיד לאחר שיחרורו מפיקוח המכס, כאשר התובע לא הפיק כל רווח בגינו וגם לא ייעשה ברכב כל שימוש בישראל, הוא זכאי שמיסי הייבוא ששילם יוחזרו לו”, טוענת עו”ד אברמוביץ׳ בתביעה. 

לדבריה, תכליתו של מס הקנייה, היא לפצות את המדינה על הנזקים הנגרמים על ידי צריכתם של טובין מסויימים, אך סעיפי פקודת המכס לא עוסקים ספציפית בסיטואציה כגון זו, שבה הרכב נהרס כליל, בשנייה שחצה את פתח היציאה של מחסן הערובה בפיקוח המכס. 

“הרציונל שעומד בבסיס הסעיף הרלוונטי בפקודת המכס, כפי שפורש גם בפסיקה, מחייב את החזרת מס הקנייה ששילם היבואן עבור הרכב”, טוענת עו”ד אברמוביץ’. לדבריה, הפסיקה כבר הוכיחה בעבר, שאין כל מניעה להחזיר את מס הקנייה, גם לאחר שיחרור הטובין מפיקוח המכס, ובלבד שהם לא ישווקו בישראל, כפי שקרה במקרה הזה.

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
הירשמו לניוזלטר היומי שלנו והישארו מעודכנים בכל החדשות החמות

מכל מקום בארץ ובעולם, במחשב, בטאבלט ובסמרטפון. חינם אין כסף