י"ב אייר התשפ"ד, 20/05/2024

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות הקריות ברשת

התעללה בבעלי חיים והורשעה בבית המשפט

צילום אילוסטרציה
Sunday June 28, 2020

במסגרת פעילות אכיפת חוק צער בעלי חיים ובעקבות כתב אישום שהגיש משרד החקלאות לבית משפט השלום בחיפה, הורשעה תושבת עכו בביצוע עבירות של אי מתן טיפול רפואי לבעל חיים חולה או סובל, והחזקת בעלי חיים בתנאי הזנחה קשים הגורמים סבל לבעלי החיים ומסכנים את בריאותם.

הנאשמת, בשנות ה-40 לחייה, החזיקה בדירתה בעכו מספר כלבים מבלי לספק להם את צרכי מחייתם, מבלי לדאוג לבריאותם ומבלי למנוע התעללות בהם. החזקת בעלי החיים היתה במיתחם מזוהם מהפרשות הגוף של הכלבים, באופן שיש בו כדי לגרום נזק ממשי לכלבים.

בעקבות ההרשעה, נקבע התיק לטיעונים לעונש לתחילת יולי. במסגרת כתב האישום הודיע תובע משרד החקלאות, כי יעתור להטיל על הנאשמת צו הגבלה מלהחזיק בבעלי חיים בהתאם לחוק צער בעלי חיים.

כמפורט בכתב האישום ובהכרעת הדין, הנאשמת החזיקה את הכלבים בדירה מוזנחת, שריצפתה וקירותיה מרוחים בצואה ובשתן של כלבים והריח בה קשה מנשוא. עוד עלה מהראיות, כי הטיח על הקירות היה מקולף והרהיטים היו ללא ריפוד, כיוון שהכלבים לעסו אותו. כתוצאה מההזנחה החמורה מתו שניים מכלביה של הנאשמת. אחד הכלבים קפץ מחלון דירתה של הנאשמת, נפצע באורח קשה כאשר נותר משותק בחלק גופו האחורי, ככל הנראה מפגיעה עצבית בעמוד השדרה ולא יכול היה לקום. הנאשמת לא סיפקה לו טיפול רפואי לאחר הפציעה, גם לא לשם הקלה על סבלו, עד שהוחלט להמיתו. כשבוע לאחר מכן, כלבה נוספת שהיתה ברשות הנאשמת החלה לפרכס, אולם גם במקרה זה נמנעה הנאשמת ממתן טיפול רפואי הולם והכלבה מתה מוות קשה בייסורים, ללא טיפול נאות, לאחר לילה של פירכוסים. יתר הכלבים נתפסו על ידי מפקחי משרד החקלאות במיתחם והועברו לטיפול ושיקום במתקן מוגן של המשרד.

בית המשפט קבע, כי מדובר בהזנחה קיצונית, שנמשכה שבועות עד חודשים ארוכים, תוך אדישות למצבם של בעלי החיים וגרימת נזק ממשי, והרשיע את הנאשמת במספר עבירות: החזקת בעלי חיים מבלי לספק להם את צורכי מחייתם, החזקת בעלי חיים במיתחם מלוכלך בהפרשות גוף ופסולת, החזקת בעלי חיים במיתחם שיש בו כדי לגרום נזק ממשי לבעל החיים הנמצא בתוכו ובעבירה של אי מתן טיפול לבעל חיים חולה או סובל.

הממונה על התביעות במשרד החקלאות, עו”ד אורי סירוטה: “הכרעת הדין מדגישה את האחריות שחלה על כל מי שמבקש להחזיק בבעלי חיים, לדאוג לצרכיהם ולבריאותם ולהחזיקם בתנאים נאותים. בית המשפט עמד על כך, כי הרשעה בעבירות אלו אינה דורשת להוכיח כי לנאשם היתה כוונה להרע לכלבים. הכרעת הדין מהווה אבן דרך משמעותית במאבק נגד תופעות של פגיעה או הזנחה של בעלי חיים ומסר חד וברור של אפס סובלנות לתופעות כאלו”.

הרשם
שלח הודעה אודות
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments